Jak ověřit výkon pájecí stanice
Proč ověřovat výkon pájecí stanice?
U každé pájecí stanice lze ověřit, že pracuje v rámci svých stanovených specifikací nebo podle aktuálních doporučení IPC J-STD-001. Nejlepší praxí je pravidelně ověřovat, že páječka funguje v rámci specifikací a splňuje nebo překračuje jakékoli definované tolerance teplotní stability a přesnosti.
Přehřátí hrotu může poškodit desku, způsobit špatné pájení spojů nebo dokonce poškodit komponentu. Vysoká teplota může zvýšit oxidaci nebo erozi pokovení povrchu hrotu, tavidlo karbonizuje na pracovní ploše hrotu a tvoří černé zbytky, které zůstávají na pracovní ploše hrotu.
Nižší teplota může vést k delší době pájení a špatnému přenosu tepla, což má za následek snížení produktivity a nekvalitní pájené spoje.
Ověření výkonu pájecí stanice je proto nutné, pokud zjištíte odchylku mezi „referenční“ teplotou na displeji a skutečnou měřenou teplotou, nebo kdykoli změníte pájecí hrot, ohřívač nebo pájecí ručku. Nižší nebo příliš vysoká teplota pájecího hrotu mohou vést k řadě problémů.
Jak ověřít výkon své pájecí stanice?
Přesnost teploty pájecího hrotu můžete měřit různými způsoby. Nejsnadnější je měření pomocí měřiče teploty pájecího hrotu.
Tyto měřiče obsahují teplotní senzor, na jehož špičku se přiloží pájecí hrot. Měřič odečte pokojovou teplotu a zobrazí přesnou teplotu hrotu v rozmezí 0 až 700 °C. Obecně platí, že optimální teplotní rozsah pro pájení je 300 °C až 500 °C. Tolerance ± 3 °C je zajištěna pro toto rozmezí teplot. Pro teploty odlišné od výše uvedeného rozsahu není tolerance zaručena, ale obvykle zůstává v rozmezí cca. ± 5 °C.